Najbolji pametni zvučnik za većinu vas ovisit će o brojnim čimbenicima. Najveća „borba“ na tržištu odvija se između dva pametna zvučnika i to: Amazon Echo i Google Home. Pošto su oba među najvećim tehnološkim imenima, odabirom bilo koga od ova dva giganta nećete pogriješiti.
.
Štaviše Amazon Alexa i Google Assistant (pametni govorni asistenti unutar uređaja) postaju korisniji i pametniji sa svakim danom. Tehnološka budućnost je na vidiku.
Pametni zvučnici i njihovi pomoćnici omogućavaju vam da dobijete odgovore na postavljena pitanja, postavite tajmere, alarme, kontrolirate pametne kućne aparate i još puno više i sve to sa glasovnim komandama.
Oba zvučnika imaju dosta toga zajedničkog, ali tu su i naravno razlike o kojima treba razgovarati. Prvo, ne očekujte prikladnu cijenu, morate biti svjesni šta kupujete, prije nego što se odlučite potrošiti poveću sumu novca. Pored ova dva pametna zvučnika postoje i oni koji su jeftiniji. Ali ono što se trebate zapitati jeste treba li vam zaista pametni zvučnik? Ako treba da li to mora biti high tech ili bi vam manji Google Home Mini ili Amazon Echo Dot bili bolji?
Što se softvera tiče, zadovoljan sa sa MIUI 10, ali ono što mi smeta jeste nenormalan broj reklama i oglasa koje iskaču u većini Xiaomi aplikacija, gdje su prisutne ne samo tu već i u app „Sigurnost“, „Vodič“ etc. Ovu „moru“ od oglasa možete isključiti tako što ćete otići u „Postavke“ i upisati „Personalised Ad“. Osim ovog „problema“ sa oglasima, korisničko iskustvo je poprilično dobro. Dopada mi se dizajn izbornika s izgledom koji me pomalo podsjeća na BlackBerry-eve uređaje. Iako je MIUI dobro optimiziran primjetio sam par „kočnica“ koje se vrlo lako riješe sa novim ažuriranjem softvera.
Prvo pitanje jeste da li je Alexa bolja od Google-a? Oba zvučnika su slična, ali ukoliko posjedujete veliku većinu pametnih kućanskih uređaja, onda je odgovor da. Ali Google Assistant ima mogućnost učenja i veliku raznolikost glasova, pa neki to preferiraju. Zapravo je sve stvar ukusa i želja.
Alexa ima mogućnost pozivanja , tj možete primati i upućivati pozive ukoliko posjedujete Echo pametni ekran, dok Google-ovi pozivi idu preko Google Dua. Također pomoću G. Assistant-a vaš G. Home može upravljati vašim sijalicama, termostatom, sigurnosnim kamerama, pametnim televizorima, sve naravno ako su kompatibilni.
Amazon Echo i Google Home zvučnici se pomalo razlikuju prema načinu na koji se njima pristupa, tj načinu zadavanja funkcija. Sposobnosti Home-a su prema zadanim postavkama dostupne svima, nema zabranjivanja uparivanja sa uređajima treće strane, ukoliko ga Home prepozna, bez problema će izvršiti uparivanje. Alexa sa druge strane, oslanja se na instalaciju u obliku aplikacije koja je intalirana na vašem pametnom telefonu. Aktivira se pomoću aplikacije Alexa, a možete dobiti informacije o vremenu, lokalnom transportu, pa čak i pokrenuti igrice pomoću Alexe-a.
Dakle ne postoji pogrešan odabir između ova dva, svaki je na svoj način izvrstan.
Imajte na umu da sve veći broj proizvođača ubacuje u svoje zvučnike pametne asistente, pa se možda vrijedi strpiti da vidite kako oni prolaze na tržištu. Budućnost je tu, na našem pragu..